SZTUKA BEZ BARIER

"Jesteśmy!" Wystawa podopiecznych ŚDS

7 czerwca br. na sądeckim rynku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu prezentowali wystawę swoich prac pn. "Jesteśmy!"

 

Na wystawie podopiecznych dziennego ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych można było zobaczyć obrazy, wyroby hafciarskie, ceramikę, rękodzieło i wiele innych prac. Podopieczni Ośrodka wykonywali swoje prace na oczach widzów. – Terapeuci tylko ich inspirują, pomagają tematycznie czy podpowiadają technikę, ale pracę wykonują sami - tłumaczy Anna Szczepanik-Dziadowicz, dyrektor ŚDS w Nowym Sączu. - Tak jak widzimy: jedna pani już się zabrała do malowania, kolejne do haftowania i tak to się u nas odbywa na terapii manualnej.  To zresztą tylko mały wycinek tego, co się dzieje w Środowiskowym Domu Samopomocy, bo tych terapii jest mnóstwo – dodaje dyrektor Szczepanik-Dziadowicz.

Wystawa odbywa się raz w roku i ma uświadomić istnienie w Nowym Sączu takiej instytucji jak Środowiskowy Dom Samopomocy i środowiska, które skupia wokół siebie. W zajęciach placówki uczestniczy około 60 osób po kryzysach psychicznych lub niepełnosprawnych intelektualnie.  Placówka prowadzi bardzo bogatą działalność:  indywidualną i grupową opiekę terapeutyczną, zajęcia manualno-artystyczne, ruchowe i wiele innych, wśród nich tak oryginalne jak kulinoterapia (podopieczne Ośrodka częstowały sądeczan osobiście przygotowanymi ciasteczkami) i aeroterapia .

Są także zajęcia komputerowe, a nawet własna gazetka pod tytułem „Słonecznik” z jak najbardziej poważnym kolegium redakcyjnym. Placówka nastawia się przede wszystkim na poprawę kompetencji społecznych podopiecznych Ośrodka. Ważne miejsce w działalności Środowiskowego Domu Samopomocy zajmuje wsparcie psychologiczne. ŚDS prowadzi psychoterapię grupową i indywidualną.

Prace mogą trafić do nabywców dzięki pośrednictwu  Stowarzyszenia "Jesteśmy", które powstało po to, by wspierać ŚDS. Stowarzyszenie angażuje się finansowo między innymi w organizację wycieczek i różnych imprez okolicznościowych typu "andrzejki", "mikołajki" czy paczki świąteczne.  Wystawa jest okazją do pomocy podopiecznym ŚDS, którzy udowadniają, ze mają wielką wyobraźnię i wrażliwość.

Źródło: http://www.nowysacz.pl