AKTUALNOŚCI

Bezpłatna aplikacja uczy języka migowego

Ruszyła pierwsza w Polsce bezpłatna aplikacja do nauki polskiego języka migowego pn. „Migaj z nami: PJM”. Ma ona za zadanie upowszechniać edukację w zakresie PJM oraz pomóc w komunikacji osób słyszących i głuchych.

 

Dzięki pierwszej darmowej aplikacji, każdy może nauczyć się podstaw polskiego języka migowego lub rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie. Obecnie aplikacja zawiera ok. 150 filmów ze znakami PJM dotyczącymi zwrotów grzecznościowych, pierwszego kontaktu, osób, wyrażeń, alfabetu, słowniczka. Ciekawostką są filmy z quizami, dzięki którym uczący się może sprawdzić swoją znajomość PJM. W aplikacji znajdziemy także opis gramatyczny polskiego języka migowego.

- Docelowo aplikacja będzie rozbudowywana – mówi Olgierd Kosiba, pomysłodawca aplikacji i portalu Migaj.eu. – Chcemy też, by służyła poszczególnym grupom zawodowym, jak policja, poczta czy służba zdrowia.

Aplikację „Migaj z nami: PJM” można bezpłatnie pobrać w Google Play. Przez pierwszy tydzień funkcjonowania aplikacji zrobiło to już ok. 800 osób.

- Jeśli ktoś jest ogłuchły i stracił słuch na etapie świadomości językowej w odniesieniu do języka polskiego, to te konstrukcje będą dla niego jasne i czytelne – mówi Olgierd Kosiba. – Nie będzie miał z tym żadnych problemów. Przeczyta zdanie i je zrozumie. Ktoś, kto nigdy nie słyszał języka, nie zrozumie konstrukcji gramatycznych, które zostały zapisane, chyba że przyswoi je jako język obcy.

QR kod w muzeum

QR TAG stworzyło również aplikacje, które dają osobom niesłyszącym dostęp do kultury. Obecnie częściowo wprowadzono je do niektórych muzeów w Poznaniu, m.in. w nowo otwartym Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła. Z aplikacji można również skorzystać w Muzeum Archeologicznym. Dzięki tzw. kodom QR, po zeskanowaniu kodu, przedstawiony zostaje opis eksponatu, również w języku migowym.