NASZE WTZ-Y I ZAZ-Y

Samochód dla WTZ w Lipnicy Wielkiej podczas Majówki na Bukowcu

Podczas patriotyczno-sportowej imprezy, inaugurującej sezon turystyczny na Bukowcu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lipnicy Wielkiej, jedna z sześciu takich jednostek, działających na terenie powiatu nowosądeckiego, otrzymały samochód volkswagen transporter. Zakup pojazdu był możliwy dzięki wsparciu PFRON i gminy Korzenna. Będzie służył osobom niepełnosprawnym, dojeżdżającym na zajęcia w WTZ.

 

Mimo kapryśnej pogody frekwencja dopisała. Goście obejrzeli program poświęcony uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Korzennej, a miłośnicy aktywnego wypoczynku wystartowali w rowerowym Rajdzie Nietoperza.

 

– Zawsze powtarzam, że powiat nowosądecki jest najlepszym powiatem w całej Polsce, jeżeli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym. Wystarczy sprawdzić na mapie Polski Warsztatów Terapii Zajęciowej - to największa ilość przypada właśnie w tym powiecie. Musicie Państwo wiedzieć, że wszelkie instytucje pomagające niepełnosprawnym wykonują dziennie około 330 kilometrów związanych z transportem do i z ośrodka tych osób – mówił senator Stanisław Kogut– Mnie o pomoc niepełnosprawnym nie trzeba prosić, ponieważ zasiadając w Komisji Rodziny i Polityki Senioralnej ciągle powtarzam, że tych środków jest ciągle za mało.

 

Podczas imprezy przekazano nowy samochód dla WTZ w Lipnicy Wielkiej. To jedna z sześciu takich jednostek działających w powiecie nowosądeckim. Volskwagen transporter kosztował ponad 110 tys. zł. Natomiast 80 tys. zł na zakup pojazdu przekazał PFRON, resztę dołożyła gmina Korzenna. Samochód będzie służył niepełnosprawnym, dojeżdżającym na zajęcia w Lipnicy Wielkiej.


- Cieszę się, że powiat nowosądecki w sposób szczególny i z ogromną dbałością zabiega o dofinansowanie dla instytucji, organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, warsztatów terapii zajęciowej, które są wsparciem w ich funkcjonowaniu – mówiła Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON. – Zachęcam do przyglądania się ofertom konkursowym jakie ogłaszamy, bo jako małopolski oddział zabiegamy, aby tych środków było więcej, ponieważ potrzeby w tym zakresie są bardzo duże. Powiat nowosądecki jest wzorem do naśladowania i na pewno w upowszechnianiu dobrych praktyk możemy przywoływać go jako przykład.

 

W uroczystości udział wzięli m.in. Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP, Senator Stanisław Kogut, a także Marta Mordarska – dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie