NASZE WTZ-Y I ZAZ-Y

Zakład Aktywności Zawodowej w Stróżach

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach pozyskała środki pochodzące z funduszy europejskich (POKL, Działanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym) i utworzyła w Stróżach Zakład Aktywności Zawodowej.

 

Od kwietnia 2013 roku do lutego 2015 roku realizowany był projekt pod hasłem „ZAZnaj pracy”, celem którego była aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, pozostających bez zatrudnienia, zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym, zamieszkujących obszar powiatu nowosądeckiego i gorlickiego. Obecnie ZAZ został wpisany w krajowy rejestr ZAZ- ów i funkcjonuje jako przedsiębiorstwo.

- Cały czas są pomysły i chęci, aby robić coś nowego – mówi Piotr Wojtas, kierownik ZAZ w Stróżach. - Jestem tu od początku. Współtworzyłem ten Zakład i dlatego tak się z nim utożsamiam. Udało się nam zrealizować już wiele ciekawych inicjatyw. W tym roku zorganizowaliśmy wyjazd do Rzymu. To było duże przedsięwzięcie logistyczne ponieważ większość uczestników stanowiły osoby z niepełnosprawnościami. Udało się znakomicie, a satysfakcja tym większa, że dla wielu osób był to pierwszy w życiu wyjazd za granicę. Kolejna rzecz, którą możemy się pochwalić to artystyczny kalendarz, który wydaliśmy w ubiegłym roku, ze zdjęciami naszych pracowników, którzy byli modelami. Ciekawostką może być też fakt, że w naszym ZAZ-ie pracuje Damian Ligęza, były mistrz Polski w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą. Uważam, że tworzymy zgrany, dobrze funkcjonujący zespół – podkreśla Piotr Wojtas.


Obecnie Zakład zatrudnia trzydzieści dwie osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, dla których ZAZ stał się kolejnym krokiem w wychodzeniu na otwarty rynek pracy. Większość z zatrudnionych wywodzi się z Warsztatów Terapii Zajęciowej (m.in. WTZ Stróże, WTZ Siołkowa, WTZ Rodzina z Gorlic). Zatrudnieni pracują w czterech pracowniach: hodowlanej, marketingowej, ogrodniczej i pralni. W każdej pracowni dodatkowo zatrudniony jest trener - opiekun. 


Każdy ma szansę na zdobycie nowych umiejętności czy wzmocnienie kompetencji. Pracownicy pracowni marketingowej uczą się zasad marketingu, nawiązują kontakty z firmami, wysyłają zapytania ofertowe i nabywają umiejętności przedsiębiorcze potrzebne w ich pracy.


Pracownia hodowlana działa przy ośrodku hipoterapii. Uczestnicy pomagają w prowadzeniu stadniny. Zajmują się między innymi opieką nad końmi, sprzątaniem boksów, oprowadzeniem koni podczas przejażdżek konnych, a także pomocą w prowadzeniu zajęć hipoterapeutycznych. Ponadto dbają o higienę psów husky przeznaczonych do dogoterapii.


W pracowni ogrodniczej, utworzonej na areale 30 arów, niepełnosprawni pracownicy zajmują się pielęgnacją drzewek i krzewów ozdobnych oraz porządkowaniem terenów zielonych wokół obiektu.

Czwartą pracownią jest pralnia, w której świadczone są usługi prania wodnego, krochmalenia, maglowania i prasowania.


Na bazie doświadczenia, pracownicy nabyli szereg umiejętności, które obecnie umożliwiają wyjście do zewnętrznego klienta. Każda z pracowni ZAZ- u znalazła pomysł na rozwój i przygotowała własną ofertę.


Ranczo Przyjaciół Przyrody organizuje wycieczki szkolne w stadninie koni w Stróżach. Pracownicy działają w myśl zasady, że poprzez zabawę i bliski kontakt z naturą, dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i odkrywają niesamowity świat przyrody w ciekawy i przystępny sposób. Ranczo to miejsce, gdzie każdy może z powodzeniem wypocząć na świeżym powietrzu, obejrzeć konie, kozy, kury, bażanty. W ofercie znajduje się również propozycja przejażdżki konno.


Pracownia marketingowa oferuje usługi z zakresu grafiki komputerowej (projektowanie stron internetowych, plakatów, ulotek, itp.) oraz pisania wniosków projektowych (dla organizacji pozarządowych, rolników, mikro-przedsiębiorców, itp.)


Zielone Pogotowie to dynamicznie rozwijający się zespół, który tworzą ludzie wyszkoleni do pracy w ogrodzie. ZAZ prowadzi szkółkę drzew i krzewów ozdobnych, gdzie zakupić można sadzonki roślin ozdobnych m.in. pięciornika, irgę, jałowca, berberys, tawuły, tuje czy jodły.

Zielone Pogotowie posiada zaplecze techniczne, które umożliwia fachowe wykonywanie prac ogrodniczych (np. przycinanie i formowanie drzew i krzewów ozdobnych, usługi glebogryzarką itp.), a także pielęgnację zieleni użytkowej czy nasadzanie. Dodatkowo pracownia prowadzi pasiekę pszczelarską, a w sezonie zimowym tworzą piękne rękodzieło.
 

Pralnia Frania oferuje usługi z zakresu prania mechanicznego, maglowania, czy przeróbek krawieckich. W ofercie znajduje się również możliwość dowozu i przywozu prania do klienta.


Dzięki inwestycjom takim jak ta w Stróżach, osoby niepełnosprawne mają szansę na rozwój zawodowy oraz społeczny, wzrasta ich samoocena oraz motywacja do poprawy sytuacji społeczno- zawodowej.