NASZE WTZ-Y I ZAZ-Y

Niepełnosprawni sprawnym, czyli Tydzień Dziecka na Ranczo Przyjaciół Przyrody w Stróżach

W dniach od 17 do 21 lipca 2017 r. odbywał się Tydzień Dziecka na Ranczo Przyjaciół Przyrody w Stróżach. Wydarzenie zorganizowane zostało przez stróżański Zakład Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej, działający przy Fundacji Pomocy Osobom Nie-pełnosprawnym w Stróżach.

 

Kilkaset dzieci, które zdecydowały się skorzystać z bezpłatnej oferty Ranczo Przyjaciół przy ZAZ w Stróżach, mogło nie tylko poznać i zobaczyć wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej z Krużlowej Wyżnej, policyjny radiowóz, czy też stanowisko Straży Granicznej, ale także sprawdzić się z elementów musztry oraz pokonać tor przeszkód.

O dobrą i wesołą atmosferę, zadbał klaun, który nieustannie zapraszał najmłodszych do wspólnej zabawy. Wielu uczestników wydarzenia, zdecydowało się także na przejażdżkę konną czy zjazd długą zjeżdżalnią. Imprezie towarzyszyły stoiska gastronomiczne, na których nie brak było uwielbianych przez dzieci gofrów, lodów, popcornu czy cukrowej waty.

- Trzeci rok z kolei udało nam się zorganizować Tydzień Dziecka, przygotowany głównie dla dzieci, które nie mają możliwości gdziekolwiek wyjechać na wakacje
– mówi Piotr Wojtas, kierownik ZAZ w Stróżach. - Chcemy, aby najmłodsi, którzy muszą pozostać w domu mogli skorzystać.

z wakacyjnych atrakcji. Dlatego też od poniedziałku do piątku przygotowaliśmy boga-ty program w godzinach od 10 do 14. Akcję rozpoczęliśmy Dniem dla Odważnych, następnie dzięki Akademii Kolejarz oraz UKS Gladiator we wtorek (18 lipca) odbył się Dzień Sportu. Od wtorku nasze wydarzenie odwiedzili również GOPR’owcy, którzy rozłożyli ściankę wspinaczkową, która dostępna była także i w środę. Był także dzień Małego Ogrodnika, Dzień Odkrywania Talentów, a na koniec Dzień Pierwszej Pomocy. Każdy dzień był wyjątkowy ponieważ w ramach pięciodniowych zajęć rekreacyjno - sportowych odbyły się:

Dzień dla Odważnych

Dzieci  poznawały różne inspekcje służb mundurowych. Można było także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt, który na co dzień wykorzystywany jest w służbie, pozwalając dzieciom choć na chwilę spełnić ich marzenia o założeniu munduru. Głównym celem akcji było ukazanie społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością są zdolne do realizacji ambitnych projektów.

Dzień Sportu

Milusińscy uczestniczyli w treningach karate, kick boxingu i piłki nożnej, a w trakcie dnia zorganizowane zostały także zawody sportowe w różnych dyscyplinach. 

Dzień Odkrywania Talentów

W tym dniu odbyła się mini lista przebojów,  konkurs MAM TALENT oraz zajęcia taneczne.

Dzień Małego Ogrodnika

Dzieci pozyskały ważne informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin, a także samodzielnie mogły posadzić rośliny.

Dzień Pierwszej Pomocy

Pod okiem fachowców dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy.

- W pięknym stylu zakończyliśmy Tydzień Dziecka! Po warsztatach z pierwszej pomocy udało nam się zorganizować bitwę na balony z wodą i rozlosować nagrody za codzienne uczestnictwo w proponowanych przez nas atrakcjach - mówi Piotr Wojtas, kierownik stróżańskiego ZAZ. - Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za ten tydzień i mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok!

W ciągu całego Tygodnia Dziecka można było skorzystać z wielu atrakcji, w tym m.in. jazdy konnej, trampoliny, czy mini plaży.